Eğitimde en önemli unsur kararlı, sabırlı ve istikrarlı olmaktır. İsteğinizi kısa net bir kelime ile ve kararlı bir ses tonu ile söylemeniz temel prensiptir.
Doğru uyguladığı komutta ‘’ödüllendirme ‘’ esas alınmalıdır (şartlı refleks). Eğitim amacıyla  tercih edilen ödül başka bir zaman verilmemeli, minik dostumuz ancak söylenen komutu uyguladığında bu ödülü alacağını bilmelidir.
Eğitim için özel eğitim merkezleri veya eğitmenlerden yardım alabilirsiniz. Köpeğinize komut verecek kişi olarak sizin de bu eğitime katılmanız çok yararlıdır.

KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ
Köpeğiniz 4 haftalıktan önceki dönemde(yavru köpekler 2 aylıktan önce annesinden ayrılmamalıdır)  henüz idrar kesesindeki kaslar tam gelişmediği için idrarını tutamayabilir. Bu dönemde evde tuvaletini yaptığı yerleri alkol bazlı bir temizlik maddesi ile temizleyip gerekirse özel şampuan ile koku kalmasını engelleyin.
1,5 aylık olan yavru köpeğiniz tuvalet terbiyesi için uygun yaştadır. Mamasını düzenli saatlerde öğünlü olarak yiyen yavru köpeğiniz genellikle yemekten sonraki 1 saat içinde veya uykudan uyandığında tuvalet ihtiyacı hissedecektir. Tuvalet terbiyesi süresince evde birinin bulunması gerekir. Tuvaletinin geldiğini anladığınız anda onu önceden hazırladığınız gazete kağıdı üzerine bırakın. Onu yumuşak bir ses tonu ile teşvik edin, doğru yere tuvaletini yaptığında ödüllendirin. Eğitim süresince ödül olarak kullandığınız şeyi başka bir zaman vermeyin. Yavru köpeğiniz, ödülü ancak tuvaletini doğru yere yaptığında alabileceğini bilmelidir. İdrarını yaptığı gazeteyi almadan, üzerine temiz gazete sermeniz bir sonraki seferde doğru yeri bulmasını kolaylaştıracaktır. Bu amaçla idrar esanslı tuvalet damlalarından da faydalanabilirsiniz. Yanlış yere tuvaletini yaptığında ona asla vurmayın. Derhal sert bir ses tonuyla ikaz edin ;kısa bir kelime ve kararlı bir ses tonuyla. Zaman geçtikten sonra ikaz ettiğinizde ikazınızın sebebini algılayamayacaktır. Onu tuvaletinin olduğu yere götürüp yumuşak bir ses tonuyla teşvik edin.

Eğitim sırasında şunlara dikkat edin:
-Tuvalet mekanında ona asla ceza vermeyin.
-Maması ve tuvalet yeri yan yana olmasın.
-Tuvalet yerinde onu ses veya görüntü ile ürkütebilecek objeler bulunmasın(santrifüje eden çamaşır makinesi, üst üste yığılmış eşyalar v.b. ).

 

KEDİLERDE TUVALET EĞİTİMİ
Kedilerde tuvalet terbiyesi çok daha kolaydır. Tuvalet kabının yerini bir defa göstermeniz genellikle yeterlidir.
-Tuvalet kabının yerini sık sık değiştirmeyin.
-Mama kabı ve tuvalet kabı yan yana olmasın.
-Tuvalet yerinde onu ses veya görüntü ile ürkütebilecek objeler bulunmasın.